Monitor z USB-C – przyszłość komputera

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Aktywność monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) bądź LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony emitowane przez katodę skupiają się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD natomiast, światło przechodzi przez płynne kryształy, które modyfikują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Dzisiaj dominują monitory LCD, ponieważ są one bardziej wydajne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w porównaniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się dodatkowo rozdzielczością, która charakteryzuje liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa postać obrazu.

W dodatku monitory mogą różnić się też wielkością ekranu ale również odwzorowaniem odcieni. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w trakcie korzystania z niego.

Monitory także mogą mieć różne funkcje, takie jak na przykład regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji szumów albo także redukcji blue light.

Coraz częściej spotyka się także monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które dostarczają lepsze odzwierciedlenie kolorów a także większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań fachowych, istotne jest także odwzorowanie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do faktycznych barw. Monitory przeznaczone dla grafików albo fotografów, muszą mieć certyfikaty kalibracji odcieni.

Na rynku dostępne są także monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync lub FreeSync, które umożliwiają na gładkie odświeżanie obrazu i zmniejszenie kłopotów z tearingiem.

Ogólnie rzecz biorąc, działanie monitora polega na wykorzystaniu specjalnej techniki do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Odmienne rodzaje monitorów mogą różnić się między sobą miarą ekranu, rozdzielczością, modelowaniem odcieni a także uzupełniającymi funkcjami.

Jeszcze jednym zasadniczym elementem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania wyznacza liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Tradycyjnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednakże coraz częściej napotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności ważne dla graczy.

Następnym znaczącym tematem jest kompatybilność z rozmaitymi modelami sygnałów wejściowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) bądź liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, ważne jest sprawdzenie, czy ma on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Na koniec, należałoby wspomnieć że monitory mogą być również zasilane z wykorzystaniem USB-C, co pozwala na przesyłanie sygnału wideo i danych oraz ładowanie urządzenia jednym kablem.

Krótko mówiąc, monitor to urządzenie, które użytkuje specjalną technikę do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, formowaniem odcieni, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wejściowymi ale również pobocznymi funkcjami.

www.eco-blysk.com.pl www.fachmebel.com.pl www.flowmotion.com.pl www.kempol.com.pl